Aby zachować jak najdłużej estetyczny wygląd dywanu należy przestrzegać kilku zasad:
1. Regularnie odkurzać.
2. Nie zwlekać z usuwaniem plam i zabrudzeń.
3. W razie potrzeby czyścić na mokro, ale nie doprowadzać do przemoczenia.

Pamiętaj, że:
- właściwe i częste odkurzanie jest kluczowym elementem w pielęgnacji dywanu, zarówno wełnianego jak i z włókien syntetycznych.
- cechą charakterystyczną wszystkich włókienniczych pokryć podłogowych o okrywie runowej ciętej i strzyżonej wykonanej z włókien naturalnych jest tendencja do wychodzenia elementarnych włókien z powierzchni użytkowej. Są to luźne włókna, które nie zostały zamocowane, a pozostały po procesie cięcia, strzyżenia powierzchni runowej i podklejenia spodu. Zjawisko występuje na początku użytkowania i niepokoi nabywców. Ubytek masy runa nie powoduje zmian w strukturze wyrobu. Podczas użytkowania powierzchnia runowa ulega spilśnieniu i zjawisko wychodzenia włókienek ulega zmniejszeniu, aż do całkowitego zaniku. Aby skrócić okres „kurzenia się” zaleca się od początku użytkowania - częste i staranne odkurzanie. Jest to skuteczna metoda na przyśpieszenie i zakończenie tego nieuniknionego procesu. Okres ten zależy od intensywności użytkowania wyrobu.
- każdy stosowany środek czyszczący należy najpierw przetestować w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy nie niszczy on włókien, spodu lub nie powoduje odbarwień.
- wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko jak to tylko możliwe, aby zapobiec trwałym przebarwieniom.
- należy stosować środki odplamiające przeznaczone do tego celu, uwzględniając surowiec wyrobu oraz rodzaj plamy.
- stosowanie odplamiaczy na bazie wody wymaga dokładnego wypłukania wodą czyszczonego miejsca.
- plamy z płynów należy najpierw osuszyć ręcznikiem papierowym lub chłonną szmatką.
- nigdy nie należy trzeć plam - to powiększa zabrudzenie i zniekształca runo.
- plamę usuwamy od „krawędzi do jej środka”.
- zawsze przed czyszczeniem szamponem – dywan należy dokładnie odkurzyć.
- nie wolno podczas czyszczenia dopuścić do jego przemoczenia.
- decydując się na czyszczenie na mokro, należy zastosować metodę szamponowania, która pozwala uniknąć przemoczenia. Należy zastosować dostępne na rynku środki i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej, korzystającej ze sprawdzonych środków.
- mokry dywan należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.
- przesuwanie mebli pozwala uniknąć trwałych zagnieceń.